Zpříjemněte si léto dřevěnou terasou

Post date:

Author:

Category:

Zpříjemnit letní čas vám totiž může i dřevěná terasa. Pojďme se podívat, jaké dřevo je na ní nejlepší, jak se o ní správně starat a proč vám může být skvělým společníkem?

Proč je dřevěná terasa to pravé pro vaše bydlení?

Díky venkovní terase získáte prostor pro relax s oblíbeným časopisem či knihou nebo ideální místo pro posezení se svou rodinou a přáteli. Díky terase navíc propojíte interiér se zahradou a doplňování pití a občerstvení tak nikdy nebylo jednodušší.

Aby byla zahradní terasa nejen líbivá na pohled, ale aby vám také sloužila podle představ, promyslete její situování. Pokud například chcete, aby byla dřevěná terasa příjemně vyhřátá, směřujte ji na jih. To vám zaručí velké množství slunečních paprsků.

Foto: Terasová prkna Garapa s hrubou drážkou od Empiri

To nejlepší dřevo

Při stavbě teras máte na výběr z velkého množství různých druhů exotických dřevin, které se k nám dovážejí především z tropických oblastí jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky. Jsou to totiž právě tyto exotické dřeviny, které mají pro realizaci venkovní dřevěné terasy ideální vlastnosti, jako jsou odolnost vůči hnilobě, houbám, dřevokaznému hmyzu a také proti extrémním teplotním podmínkám – mrazu i horku. Mezi ty nejoblíbenější dřeviny k výrobě teras se řadí Garapa Ipe, Cumaru, Teak, Merbau, nebo Massaranduba.

Je libo terasa z Garapy?

Tento materiál má spoustu výhod. Garapa je brazilská dřevina, která je pro svou oblíbenost používána po celém světě. Vyznačuje se zlatavou až hnědou barvou a jedná se o velmi stabilní a tvrdé dřevo. Navíc je velmi odolné proti hnilobě a má životnost až 30 let. Za zmínku stojí také vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům. Oproti jiným známějším dřevinám zůstává Garapa i po několika letech hladká, méně třískuje a méně praská.

Nezapomínejte na správnou údržbu

Abyste si mohli veškeré vlastnosti terasy užívat i po dlouhých letech, je zapotřebí jí věnovat dostatečnou péči. Díky použití odolných tropických dřevin terasa nepotřebuje žádnou chemickou ochranu. Nicméně je vhodné ji pravidelně ošetřovat vhodnými ochrannými přípravky a oleji. Při výběru se určitě neřiďte barvou, veškeré dřevo Vám po 2 letech zešedne a poté sa na šedý podklad aplikují lehce pigmentované oleje a nebo se nechává terasa šedivá. Kdo Vám bude říkat že barva se udrží tak vám lže.

Je to právě údržba, ve které se projeví důležitost volby dřeva – obyčejné dřeviny jako je modřín nebo borovice vyžadují údržbu mnohem větší. Nevyhnete se tak u nich aplikaci ochranného nátěru minimálně dvakrát ročně a i přesto můžete očekávat třísky v nohou a výměnu terasy v horizontu 8-12 let.

Aby instalace proběhla jako na drátkách

Analýza a návrh řešení na míru domu a zahradě, výběr a příprava dřevěného materiálu a následně příprava podloží a roštu. Správná stavba terasy by nikdy neměla být podceněna – a to vámi, ani dodavatelskou firmou. Investujte do kvalitního materiálu a profesionálního přístupu kvalifikované firmy, jež se zabývá realizací dřevěných teras, a přibližte dovolenou na své zahradě té v luxusním letovisku.

Redakce doporučuje

Elektrické podlahové vytápění nabízí větší výhody, než možná tušíte

0
V souvislosti se zdražováním energií vás možná napadlo, že některá zařízení začínají postrádat smysl. A co pak takové elektrické podlahové vytápění, které k provozu...

Platónův odkaz