Ceny nemovitostí stále rostou. Kdy praskne realitní bublina?

Post date:

Author:

Category:

červen 2019 v Novinky realitního trhu

Ekonomičtí odborníci v posledních měsících stále více skloňují slovo krize a tvrdí, že určitě přijde, otázkou je jen, kdy a co ji způsobí. Kdy je toto nebezpečí reálné?

„Přesto, že ceny nemovitostí rostou z roku na rok, realitní bublina pravděpodobně nepraskne tak brzy,“ míní generální ředitel Across Private Investments Maroš Ďurík. I podle modelu Národní banky Slovenska ceny nemovitostí jsou sice dnes ve fázi vzestupu, ale nejde o riziko nebo bublinu. Spouštěče krize se podle analytičky České spořitelny Kateřiny Muchova liší, zvyknou však reflektovat fundamentální nesrovnalosti v dané ekonomice, či na trhu. „Často přítomnost asymetrické informace přes nárůst nedůvěry spustí krizi. Právě proti tomu se snaží působit dobře nastavená fiskální a měnová politika, větší transparentnost tržních vztahů i makroprudenčná politika centrálních bank, jejímž cílem je zajistit zdraví finančního sektoru, „řekla K. Muchová.

Realitní trh podle 18-letých cyklů
Podle ekonoma Freda Harrisona, který varoval před krizí v roce 2008, funguje realitní trh na bázi 18-letých cyklů. Své tvrzení opírá o pozorování vývoje cen nemovitostí během uplynulých 300 let. Tvrdí, že krize přichází cyklicky, většinou po 18 letech od předchozí. Každý cyklus je rozdělen do tří fází. V první, sedmileté fázi jde o pomalý růst cen nemovitostí. Ve druhé, rovněž sedmileté fázi jde o rychlý růst cen nemovitostí. Ve třetí, čtyřleté fázi jde již o prasknutí realitní bubliny a období recese. Na základě této teorie F. Harrison upozorňuje na rok 2026. Tvrdí, že právě tehdy praskne realitní bublina a nastane čtyřletá fáze poklesu cen. Podle něj momentálně jsme na konci sedmiletého růstu cen bydlení a před námi je mírná recese, za kterou následuje výrazné zdražování.

Kdy investovat do nemovitostí
„Během fáze pomalého růstu kupují nemovitost zkušení investoři. V době rychlého růstu nemovitost prodávají. V tomto období naopak přicházejí nezkušení investoři, které láká vidina rychlého výdělku. Koupě nemovitosti během nepřirozeně rychlého růstu je velké riziko, protože, co nevidět, může přijít krach, „řekl M. Ďurík. Ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrné ceny bydlení na Slovensku šly nahoru meziročně o 6,4%. Tempo růstu cen se však podle analytičky Poštovní banky Lucie Dovalovo zpomalilo. Průměrné ceny nemovitostí již překročili historická maxima z druhého kvartálu 2008 o 0,5%. „Znamená to, že metr čtvereční nemovitosti je dražší o sedm eur oproti maximům z roku 2008,“ řekla L. Dovalovo. Hodně však podle ní závisí na typu nemovitosti. Zatímco ceny domů jsou nižší oproti předkrizovým úrovním, byty už cenové maxima z roku 2008 překročili.

Vývoj závisí na mezinárodní politiky
Podle Kateřiny Muchova je však třeba zdůraznit rázný nárůst disponibilního příjmu ve srovnání s rokem 2008, který příznivě ovlivňuje lepší dostupnost bydlení. Růst cen nemovitostí souvisí podle ní s vysokou poptávkou po bydlení. Je důsledkem růstu příjmů obyvatelstva, jakož i stále dobrou dostupností úvěrů. Poštovní banka předpokládá, že ceny nemovitostí budou i po zbytek tohoto roku růst, ale dynamika růstu cen nemovitostí se bude zmírňovat vzhledem k přísnější podmínky při poskytování úvěrů. „Těžko předvídat, kdy dojde k poklesu cen nemovitostí, protože to závisí i na několika externích faktorů, které ovlivňují to, jak se daří ekonomice SR,“ říká L. Dovalovo. Hodně to záleží podle ní od toho, jak se vyřeší zahraničně vztahy mezi USA a Čínou, jakou formou odejde Spojené království z Evropské unie, a také od toho jak se bude dařit německé ekonomice, kam směřuje více než pětina slovenského vývozu.

Redakce doporučuje

Stavby na klíč od A G R O E K O...

0
Stavby jsou nedílnou součástí rozvoje moderní společnosti. Ať už jde o průmyslové objekty, rodinné domy, nebo vodohospodářské stavby, každý projekt vyžaduje odborný přístup, preciznost...