Tesařík krovový: Nepřítel, kterého si blízko držet nechcete

Post date:

Author:

Category:

Známé moudro sice praví, že si je dobré držet nepřátele nablízku, ale právě tesařík krovový může být onou pomyslnou výjimkou potvrzující pravidlo. Důvodem je prostý fakt – obávaný zástupce dřevokazného hmyzu dokáže provrtat střešní konstrukci skrz naskrz. Takže pokud nechcete opravovat, a v horším případě měnit poškozený krov, přečtěte si, jak škůdce efektivně zlikvidovat.

Zárukou není ani nový krov

Tesařík vám může zkazit den, i když jste se nedávno nastěhovali do novostavby. Suché a měkké dřevo, které se používá ke stavbě krovů, představuje ideální prostředí pro nakladení vajíček a následný vývoj larev. Ty pak po dobu několika let razí cestičky dřevní hmotou, a významně tím narušují její stabilitu. Jakmile se vyvinou v dospělého jedince, vylezou přes tzv. výletové otvory (mají průměr 6-10 mm) a na příhodných místech kladou další vajíčka (na jednoho brouka jich připadá až 200), z nichž se zanedlouho vylíhnou další tesaříci, respektive nová generace larev.

Horší verze červotoče

Tesařík krovový není označován za jednoho z nejhorších škůdců dřeva jen tak bez opodstatnění. Škody, které může v případě nerušené aktivity napáchat, mohou být katastrofální. Kromě krovů si libuje i na jiných místech. Nebrání se žádnému měkkému jehličnatému dřevu. Zabydlet se může v podlaze, plotu či jiné dřevěné konstrukci.

Problémy pramení v odolnosti, ale také v poměrně nenápadném chování tesaříka. Oproti červotoči dokáže přežít ve velmi teplém prostředí (proto se často usazuje na horní straně trámů krovu) a na škody se mnohdy přijde jen náhodou. Na druhou stranu ho můžete za naprostého ticha slyšet. A pokud v okolí inkriminovaného místa narazíte na drobné piliny, buďte si jistí, že máte v domě nezvaného hosta.

Jak tesaříka zlikvidovat?

Došli jste k závěru, že váš krov nebo jiné dřevěné místo v domě decimuje právě tesařík krovový? Zřejmě nejjistějším způsobem, jak se nevítaného zástupce hmyzí říše zbavit, je odborný zásah. Profesionálové používají k likvidaci mikrovlnné záření nebo plyn. Obojí je obvykle mnohem účinnější než impregnace, která se dostane jen do povrchové vrstvy napadeného dřeva. Po úspěšné likvidaci by měla následovat ochrana dřeva vhodně zvoleným přípravkem.

Redakce doporučuje

Stavby na klíč od A G R O E K O...

0
Stavby jsou nedílnou součástí rozvoje moderní společnosti. Ať už jde o průmyslové objekty, rodinné domy, nebo vodohospodářské stavby, každý projekt vyžaduje odborný přístup, preciznost...