Terária pro gekony – jak by měly vypadat?

Post date:

Author:

Category:

Pokud si chcete pořídit gekona, setkáte se názvem gekon i gekončík. Jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich je vhodný pro začátečníky? Gekon i gekončík patří do čeledi gekonovití. Jsou si velmi podobní a také způsob jejich chovu se příliš neliší. Hlavním rozdílem je, že gekoni mají srostlá nepohyblivá a průhledná oční víčka. Gekončíci mají oční víčka pohyblivá umožňující přivření očí. 

Gekon panenský

Gekon panenský patří k menším druhům. Dorůstá délky kolem 12 centimetrů. Nevyžaduje žádné speciální podmínky. Přes den vyhledává úkryt, ale v noci rád leze a šplhá po skle. Vydává zvuky podobné tikotu hodin, kterými se dorozumívá s ostatními druhy. 

Gekon panenský se rozmnožuje partenogenezí, což znamená, že samičky kladou samooplozená vajíčka, ze kterých se vylíhnou samice. Samice se „páří“ mezi sebou a tím si vyvolají ovulaci. Samci u tohoto druhu nejsou známi.

Gekončík noční

Gekončík noční dorůstá větší délky, než gekon panenský – 18 až 25 centimetrů. Stejně jako gekon panenský je aktivní večer a v noci. Přestože dobře šplhá, po skle lézt neumí. 

V teráriu by se měl chovat pouze jeden samec, protože dva a více samců se špatně snáší.  Ideální je chovat jednoho samce se dvěma až čtyřmi samicemi. Můžete si však pořídit i pouze jednoho ještěra. Gekončíkovi je potřeba v teráriu pořídit úkryt, do kterého se může kdykoliv schovat. Gekončíků nočních existuje mnoho barevných forem.

Terárium pro gekony

Terárium pro gekony by se mělo svým vnitřním vybavením, stejně jako terárium pro chameleony, co nejvíce podobat biotopu, ve kterém žijí ve volné přírodě, což umožní pouze terária větších rozměrů. 

Velikost terária

Podle druhu gekonů, který chováte, by terárium mělo být velké minimálně 40x30x40 centimetrů. Jako substrát lze použít terarijní substrát nebo písek. Na substrát se rozmístí korkové kůry, které gekonům budou sloužit jako úkryt, a silné větve, po kterých budou šplhat.

Vybavení terária

V teráriu by pro gekony nesmí chybět miska s vodou a dostatek úkrytů a dekorací, které gekonům poskytují útočiště, potřebný klid a pocit bezpečí. V těchto úkrytech gekoni tráví většinu dne. Terárium můžete doplnit rostlinami, kokosovými skořápkami, obráceným květináčem s otvorem pro vlezení gekona nebo kameny a kusy dřeva, které však dobře ukotvěte, aby na gekony nespadly. 

Vyhřívání a osvětlení

Protože ještěři milují teplo, nesmí v teráriu chybět zdroj tepla. Nejlépe je použít topný kámen. Topný kámen by měl topit po celý den, ne však v době zimování. Nutné je také gekonům zajistit umělé osvětlení a vyhřívání o různé intenzitě. K osvětlení terária se používají žárovky, jejichž výkon se volí podle velikosti terária a nároků chovaného gekona. 

Stravování gekonů

Gekonovití se živí hmyzem. Menší druhy gekonovitých mají nejradši cvrčky, šváby, sarančata, mouchy, brouky atd. Větší druhy pak uvítají i holátko nebo hlemýždě. 

Redakce doporučuje

Elektrické podlahové vytápění nabízí větší výhody, než možná tušíte

0
V souvislosti se zdražováním energií vás možná napadlo, že některá zařízení začínají postrádat smysl. A co pak takové elektrické podlahové vytápění, které k provozu...

Platónův odkaz