Řízené větrání vyčistí vzduch v interiérech a zatočí s plísněmi

Post date:

Author:

Category:

Pravidelné otevírání okna v ranních, odpoledních nebo večerních hodinách sice zajistí výměnu těžkého vzduchu za čerstvý, v zimě je ale takové větrání nedostatečné. Lidé navíc v zimním období nevětrají dostatečně často, aby neutíkalo drahocenné teplo. Tím spíše, když ceny energií stoupají závratnou rychlostí. A to je také důvod, proč dochází v interiérech ke vzniku plísní a rozvoji hub v místech s vyšší vlhkostí. Jedná se především o různá zákoutí, rohy, místa za skříněmi nebo pod podlahou. Jak vyřešit tedy větrání? Pomocí rekuperačních jednotek se zpětným ziskem tepla!

Výměna vzduchu se zpětným ziskem tepla

Podstatou rekuperačních jednotek se zpětným ziskem tepla je zajištění pravidelné výměny vzduchu bez tepelných ztrát. Řízené větrání efektivně řeší výměnu těžkého vzduchu za čerstvý v období sychravého počasí bez nutnosti otevírání oken. Pro fungování systému nadto není potřeba centrálních rozvodů a každá místnost funguje nezávisle s pomocí vlastní jednotky, kterou lze ovládat pomocí ovladače nebo přes aplikaci v mobilním telefonu.

Zpětný zisk tepla přes výměník

Decentrální rekuperační jednotky fungují na bázi push-pull ventilátorů a keramického výměníku. Po daný čas odchází vydýchaný vzduch přes výměník ven, následně se přivádí čerstvý vzduch dovnitř. Vzduch se přes výměník opět ohřívá, zpětný zisk tepla je v rozsahu 80 až 94 procent. Významné úspory jdou ruku v ruce s čistým vzduchem bez bakterií a dochází i k odvodu nadbytečné vlhkosti, v místnostech tak nehrozí rozvoj hub a plísní na stěnách s následným rozšířením výtrusů do vzduchu.

Do stávajících budov i novostaveb

Systém nepotřebuje pro svůj chod centrální rozvody, instaluje se do obvodových zdí s maximální délkou průchodky 1 200 mm. Hodí se proto do stávajících budov včetně historických i novostaveb. Standardně postačuje jedna jednotka do místnosti běžné velikosti, u větších prostor jsou zapotřebí dvě pro zajištění dokonalé výměny vzduchu. Chod neohrožují nízké teploty do -20 °C, v létě zabraňuje průniku horkému vzduchu dovnitř tepelná bariéra. Soustavu lze nadto doplnit o filtry zajišťující záchyt škodlivých látek, alergenů nebo prachových částic.

Redakce doporučuje

Elektrické podlahové vytápění nabízí větší výhody, než možná tušíte

0
V souvislosti se zdražováním energií vás možná napadlo, že některá zařízení začínají postrádat smysl. A co pak takové elektrické podlahové vytápění, které k provozu...

Platónův odkaz