Ohřívače vody – jejich výhody a nevýhody doma či na chalupě.

Post date:

Author:

Category:

Bojler, plynový ohřívač vody nebo zkrátka průtoková baterie s ohřevem? Zjistěte, které řešení se hodí právě k vám domů či na chalupu, jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Víte, jak je to u ohřívačů vody po finanční stránce a která z možností bude větší zásah do rodinného rozpočtu?

Průtokový ohřev vody

Průtokový ohřívač vody jakéhokoliv druhu funguje tak, že ohřívá teplo v tepelném výměníku – nikoliv v akumulační nádrži. A jsou to právě průtokové ohřívače, které zaznamenaly velký pokrok v technologii. Dříve bylo například nemyslitelné, že by mohl průtokový ohřívač vody fungovat i v místech, kde je kolísavý tlak vody. I s tímto problémem se však již moderní průtokové ohřívače vypořádají.

Vzhledem k faktu, že ohřívají vodu až ve chvíli, kdy ji potřebujete, hodí se skvěle i do menší (dvoučlenné) domácnosti. Snadno se tedy vyvarujete situaci, kdy budete mít na hlavě napěněný šampon a dojde teplá voda. Průtokový ohřev plní svůj účel i tehdy, kdy teplou vodu využíváte nepravidelně.

Na trhu můžeme najít plynový ohřívač vody, nebo elektrický (nazýván většinou jako průtoková baterie s ohřevem), ale také příslušenství a náhradní díly k průtokovým ohřívačům. Pokud víte, že je v místě vašeho bydliště či chalupy kolísavý tlak vody, sáhněte spíše po plynovém ohřívači vody, který při nižším tlaku automaticky sníží ohřev (plamen) a při vyšším naopak pracuje intenzivněji.

Zásobníkový ohřev vody

Zásobníkový ohřívač vody funguje na jasném principu – tedy na tom, že má zabudovaný zásobník vody, kde shromažďuje teplou vodu, kterou podle nastavení přihřívá. Voda je pak připravena k okamžitému použití. Je však potřeba dobře spočítat, kolik vody vaše domácnost spotřebuje a kdy. Podle toho pak vyberete objem zásobníku.

Ve chvíli, kdy byste pořídili bojler – dražice s malým objemem, který by rozhodně nestačil pro potřeby vaší domácnosti, bude se vám stávat, že teplá voda dojde v nejméně vhodný okamžik. K ohřevu vody v zásobníku lze využít jak tepelná čerpadla, tak solární kolektory.

Tip: i v místech, kde nebýváte pravidelně můžete docílit vytápění a ohřevu vody za minimální náklady. Levné topení a ohřev vody nemusí být pouhou představou, ale reálnou skutečností.


Dnes jsou energie drahé a proto se vyplatí koupit nový úsporný ohřívač vody.


Redakce doporučuje

Elektrické podlahové vytápění nabízí větší výhody, než možná tušíte

0
V souvislosti se zdražováním energií vás možná napadlo, že některá zařízení začínají postrádat smysl. A co pak takové elektrické podlahové vytápění, které k provozu...

Platónův odkaz