Pokud neoplýváte zrovna bohatými zkušenostmi, možná se bláhově domníváte, že na výběru půjčky zase až tak moc nesejde. Jistě, někde chtějí menší a někde větší procenta, jenže takové procento, to je přece jenom pouhá setinka a ta je skoro jako nic.
Ovšem to je mýlka. A nejde jenom o pouhá procenta, jež dělí půjčky na výhodné a nevýhodné.
Půjčky se totiž liší i v jiných ohledech.
- Některé vyžadují například jenom placení zmíněných procent, ovšem u jiných k tomu navíc přibývají tu zjevné a tu třeba i skryté poplatky. A ty dokážou s tím, co člověk nakonec zaplatí, hodně zamávat.
- Zrovna tak může sehrát roli i doba splácení, jež výslednou cenu ovlivňuje. V reálu není vůbec vtipný třeba ten vtip o blondýně, jež se chlubí manželovi, že sehnala kožich za nízké splátky, jenom se zapomněla zeptat, kolik že těch splátek vlastně celkem bude.
- U dalších půjček je zase třeba mít se na pozoru před neblaze proslulým textem psaným drobným písmem nebo před složitými právnickými formulacemi a dodatky ke smlouvě. Stačí špetka nepochopení a je zle.
![](https://cz-stavby.cz/wp-content/uploads/2020/09/money-4578079_960_720.jpg)
A hodně důležité je vlastně i to, zda a nakolik je ta která půjčka dostupná. Někde se totiž po uchazeči požadují celé stohy různých lejster, potvrzení, výpisů a podobně, a když si to člověk svědomitě vyběhá, oznámí mu, že má bohužel smůlu. Třeba neprokázal dostatečně vysoké příjmy nebo dost kvalitní daňové přiznání, třeba má příliš velké dluhy, záznamy v registrech dlužníků a tak, a někomu podobnému nepůjčují. A oproti tomu jsou tu i americká hypotéka bez dokládání příjmů či nebankovní hypotéka bez registru, u nichž se tím před chvílí zmíněným moc nezaobírají a klidně to nahrazují nezbytností dát do zástavy nemovitost, za niž člověk dostane bez mrknutí oka třeba až sedmdesát procent její odhadní ceny na třeba až třicet let a za optimálních podmínek.
Prostě jsou takové půjčky učiněná věda. A ten, kdo sází na nebankovní hypotéky, nechybuje.