KVALITNÍ KOMÍNY CIKO – KOMÍN PRO VÁŠ DŮM

Post date:

Author:

Category:

Výběr či rekonstrukce komínu se pro většinu z nás bude zdát opravdu zbytečně náročná a složitá. Se základními znalostmi tomu tak ale není a vždycky jsou tu odborníci, co poradí anebo příslušné osoby, které za nás tu složitou práci provedou. I tak je ale užitečné vědět, co vlastně vybíráme a jaký je mezi různými komíny rozdíl.

Vybrat si můžete třeba z cihelných komínů s obvodovým pláštěm z broušených keramických tvarovek. Moderní variantou jsou potom nerezové komíny. Komíny ale vyžadují více informací k tomu, abychom vybrali ten správný. Kde se bude nacházet (na fasádě, u spotřebiče…), čím budeme topit (plynem, uhlím, palivem, …), a nebo pro jaký dům vlastně komín potřebuji (nízkoenergetický, pasivní…).

Nerezové komínové systémy jsou typické pro novostavby a dají se i zakomponovat do interiéru. Mají dlouhou životnost a jsou flexibilní při tepelném namáhání. Tyto komíny jsou také méně náročné na montáž a nevyžadují nosný základ. Vyrábí se komíny třívrstvé nebo tříplášťové. Komínový průduch je tvořen vložkou, ta je obklopena izolační vrstvou a pak se nachází plášť.

Zděné cihelné komíny cihelného materiálu potřebují většinou základy a nejčastěji se staví už společně s domem, ale dají se i přistavět.

Když se zjistí, že komín neodpovídá předpisům a dochází jeho životnost, musíme podstoupit rekonstrukci. Při rekonstrukci se nejčastěji používá způsob vložkování. Často se vložkování komínů používá v kombinaci s frézováním, ale u některých větších komínů není frézování potřeba. Tento způsob spočívá v zasunutí komínové vložky do stávajícího komínu. Typ materiálu pro komínové vložky závisí hlavně na palivu a spotřebiči.

Musíme provádět pravidelnou údržbu a kontrolu komínu. Kontrolu provádí oprávněná osoba (kominík či revizní technik spalinových cest). Provádět ji je dobré minimálně jednou ročně a měla by obsahovat všechny spotřebiče, které jsou připojené na spalinovou cestu a spalují plynná, pevná nebo kapalná paliva (krby, kamna, kotle, ohřívače vzduchu, atd.).

Výběr ani kontroly komínu nepodceňujte a radši si dejte práci s tím, aby jste vybrali ten správný.

Redakce doporučuje

Bydlení v americkém stylu, na pražské Klamovce

0
Není bydlení jako bydlení. O tom by mohli povídat všichni, co ještě pamatují staré pavláčáky, s toaletou na chodbě nebo své dětství strávili v panelácích na...