Zub času se chtě, nechtě projeví i na vaší fasádě. Aby však neztratila svoji původní barevnou sytost a krásu tak rychle, měli byste ji pravidelně čistit. Právě proto je potřeba se občas věnovat údržbě. Jedině tak bude moci plnit svoji estetickou funkci.
Kromě mytí fasády je potřeba myslet i na to, že byste měli z jejího povrchu odstranit i řasy, prach a saze. Dalším neméně důležitým krokem je i ochrana před dalšími nečistotami. Důležitá je i kontrola stavu fasády a opravy defektů.
Co znečišťuje fasádu?
Kromě povětrnostních podmínek a počasí znečištění fasády způsobuje více faktorů. Svůj díl na něm nese i okolní prostředí, například ve městech jsou kvůli „rušnému životu“ fasády znečišťované víc než na vesnici. Původ znečištění určuje i způsob čištění.
Nejčastějšími způsoby znečištění jsou:
- Dým, smog, zplodiny z aut
- Vířící prach a bláto
- Povětrnostní podmínky – UV záření, vítr, déšť, sníh nebo kyselý déšť
- Plísně, mechy a lišejníky
- Mechanické poškození – graffity
Proč čistit fasádu?
Jak už jsme řekli, estetické hledisko je velice důležité. Znečištěná fasáda, na které se objevují fleky, nečistoty nebo plísně je zkrátka nevzhledná. Kromě toho je však důležité i funkční hledisko. Zateplené fasády by se měly čistit jednou za 3 až 5 let, ostatní přibližně každých 5 až 8 let.
Zateplení fasády sníží cirkulaci vzduchu, což má za následek vyšší vlhkost, především severní strana obvykle bývá mnohem vlhčí. Vlhká fasáda je živná půda pro plísně. Nečistoty, mechy a lišejníky zhoršují paropropustnost fasády a proudění vzduchu. Pokud se čištění fasády neudržují, plísně se mohou dostat až do interiéru a způsobit zdravotní problémy obyvatelům. V některých případech i narušit statiku stavby.
Ve výsledku tak čištění fasády přispívá nejen k pěknému vzhledu vašeho domova, ale i k jeho bezpečnosti.
Čištění fasád
Asi nejběžnějším způsobem čištění fasád je vysokotlaké čištění omítek. Velmi účinná je zejména u bláta, prachu nebo pavučin. Tlak vody je však opravdu vysoký, a proto tato metoda není vhodná pro měkčí typy fasád.
Další alternativou je rotační kartáč s vodou, tato metoda se často využívá i u zámkové dlažby. U fasád má tento způsob tu výhodou, že je mnohem šetrnější a nepoškozuje omítku. Používá se k němu demineralizovaný chemický koncentrát, který na sebe navazuje organické nečistoty, mastnotu a dokáže čistit do hloubky. Hodí se na čištění nečistot způsobených kouřem a sazemi.
Tlakový způsob čištění pískem je velmi účinný zejména u kamenných obkladů. Vysoký tlak písku však způsobuje velkou prašnost, a proto se nevyužívá tak často. Nicméně profesionální firmy využívají stroje, které abrazivo vlhčí, čímž se eliminuje prašnost a umožňuje použít pískování i v interiérech.
Čištění fasád od řas a plísní
Organické nečistoty jako jsou řasy, houby nebo další škodlivé mikroorganismy, které si budují kolonie je potřeba odstranit speciálním způsobem. Takové znečištění se objevuje především při zvýšené vlhkosti, která pozitivně přispívá k jejich růstu. Náchylné k plísním jsou především fasády domů, které se nacházejí u jezer, potoků či řek.
Doporučené produkty
Pokud vám na čištění řas, hub nebo i plísní nepomáhají výše vyjmenované postupy, tak by vaše problémy mohly vyřešit následující dva vybrané produkty.
Jak vybrat firmu na čištění fasády?
I v případě, že jste velmi šikovní kutilové, s některými nečistotami si prostě neporadíte. Co se týká fasády, je lepší neriskovat a raději se obrátit na profesionály. Nabídka firem a odborníků je velmi široká, výběr byste měli provádět na základě recenzí a nabídek, které vám firmy připraví. Neméně důležitým faktorem je cena, která se odvíjí hlavně od velikosti plochy čištění, ale také od stáří fasády nebo výšky, ve které se bude čistit.