Jak vybrat ohřívač vzduchu?

Post date:

Author:

Category:

Pokud je lidem zima, necítí se dobře. Nezáleží přitom, jestli pracují, nebo relaxují. Jestliže řešíte dilema, jak vytopit prostor na zahrádce vaší restaurace, ve firemních prostorách, nebo třeba na staveništi, zvažte nákup ohřívače.

Důmyslné ohřívače vzduchu

Ohřívače vzduchu mohou mít mnoho podob. Různé může být i jejich umístění. Postavte je třeba na podlahu, připevněte na stěnu nebo je zavěste na strop. Jestliže chcete vytápět odvětrávané prostory, sáhněte po plynovém modelu. Tam, kde chcete snížit provozní náklady, zvolte infrazářič.

Proč a kde použít ohřívač vzduchu?

Běžně se s ohřívači setkáte na terasách rodinných domů i hotelů a restaurací, ve skladech, na zahrádkách, v kuřárnách, ale také na stavbách. Mohou se používat jako záložní zdroj tepla v kancelářích.

Při výběru je potřeba zvážit, jak velký prostor budete pomocí ohřívače vzduchu vytápět a kde bude ohřívač umístěný. Potřebujete interiérové, nebo exteriérové provedení? Kupříkladu, klasické topidlo na plynovou bombu, s nímž se můžete běžně setkat během chladných dnů a večerů na zahrádkách restaurací, má výkon cca 14 000 W a ohřeje prostor do 20 m2. Ohřívač podobné konstrukce na elektřinu ovšem vytopí prostory jen o rozloze 7 m2.

Podstatný je při výběru také výkon zařízení. Je proto důležité si před objednávkou ohřívačů pečlivě spočítat, kolik jich budete do prostoru potřebovat.

Výkon se odvíjí od velikosti a izolačních vlastnostech místnosti. Zjistěte si tepelné ztráty prostoru a podle toho vyberte ohřívač, který prostor vytopí na požadovanou teplotu. Čím vyšší výkon zvolíte, tím rychleji budete mít teplo. Obecně se výkonnější zařízení hodí do velkých prostor.

Pro jaký typ ohřívače se rozhodnout?

Na výběr máte ohřívače plynové, elektrické nebo naftové. Jaké mají kladné a záporné stránky?

Plynové ohřívače vzduchu

U plynových ohřívačů můžete díky vyššímu výkonu počítat s vytopením větších prostor. Nemusíte řešit přívod elektřiny a spokojeni budete i s bezpečností, přičemž u kvalitních ohřívačů najdete pojistku, která zabrání úniku plynu při převrácení větrem nebo z nedbalosti. Nevýhodou je, že musíte měnit plynovou bombu, některé modely jsou hlučné a nejsou vhodné do interiéru.

Elektrické ohřívače vzduchu

Elektrické ohřívače vás potěší jednoduchou obsluhou, stačí prostě zapnout a vypnout. Lze je použít i v interiéru, jsou tiché a na výběr máte z mnoha velikostí i typů. Nevýhodami u nich jsou zpravidla složitější instalace, nižší výkon, jež nemusí stačit, když jsou třeskuté mrazy, potřebujete elektrickou přípojku a jsou dražší na provoz.

Infrazářiče

Použít můžete i infrazářiče. Ty nejkvalitnější disponují karbonovým vláknem. Jde o topidlo, jež neohřívá vzduch v okolí, ale povrchy. Povrch těla, povrchy jiných pevných předmětů v místnosti. Sálající teplo vás zahřeje, i když v prostoru není vytopeno na maximum.


Venkovní závěsný ohřívač vzduchu Tristar KA 5273 v černé barvě.

Naftové ohřívače

Naftové ohřívače vytopí prostor velmi rychle. Vytopí i velké haly s rozlohou několika m2. Provozní náklady jsou nízké. K jejich nevýhodám patří spalování, jež je sice čisté, ale vytváří CO2, proto je nutné prostor, kde topí, pravidelně větrat.

Pravidelnou údržbu vyžaduje palivová nádrž i filtry. Pořizovací náklady jsou vyšší než u ohřívačů plynových a elektrických. Naftovémodely jsou poměrně těžké, váží i přes 20 kg, proto mají často kolečka pro snadnější manipulaci.

Kam ohřívače vzduchu umístit?

Co se týče umístění ohřívačů, ty klasické a běžně dostupné ohřívače mohu být mobilní či k uchycení napevno na zeď nebo na strop. Jsou i modely, jež se mohou otáčet, tedy oscilovat. Tím ohřívají vzduch v různých částech místnosti.

Jaké funkce může mít váš ohřívač?

Je velmi praktické, když má ohřívač vzduchu termostat. Je sice dražší v porovnání s modely, které jej nemají, ale dovolí vám regulovat teplotu vytápění. Dokonce můžete najít i modely s dálkovým ovladačem.

U plynových ohřívačů je nutné, aby měly pojistku, která zastaví přívod plynu v případě, že dojde k převrácení ohřívače.

Budete-li kupovat mobilní ohřívač, zaměřte se na kolečka. U těžkých modelů byste byli po jejich přesunu „hezky“ zapocení.

Plánujete koupi modelu na stěnu nebo strop? Pak zkontrolujte, zda jsou v balení i díly na instalaci, a to vruty a hmoždinky. U stropních topidel je potřeba i řetízku nebo poutka na upevnění.

Elektrický ohřívač by měl mít dostatečně dlouhý kabel, aby bez prodlužovacího kabelu dosáhl až k zásuvce.  Pro ohřívač s vysokým výkonem budete potřebovat odolnou zásuvku, tedy třífázovou 400 V nebo silnější jistič. Doporučujeme se poradit s elektrikářem či specialistou na BOZP.

Plynový model potřebuje kvalitní hadici pro přívod plynu a regulátor tlaku.

Na co si dát pozor?

Chcete-li ohřívač vzduchu použít např. na terase, kde máte nízké dřevěné zastřešení, nepoužívejte vysoké plynové ohřívače. Vždy konzultujete s prodejcem místo a vhodnost volby kupovaného modelu.

Ohřívače nikdy nepřikrývejte nebo nestavte do blízkosti předmětů, které by se mohly vznítit. Před použitím si přečtěte návod, abyste věděli, jak s ohřívačem vzduchu zacházet, abyste byli maximálně spokojeni. 

Podívejte se na bohatou nabídku ohřívačů vzduchu na VENTILATORY.cz. Jistě si vyberete, ať už chcete vytopit prostor malý nebo větší.

Redakce doporučuje

Jak správně zazimovat zahradu: krok za krokem

0
S nastávající zimou se objevují otázky týkající se přípravy zahrady pro přečkání chladného období. Vědět, jak zazimovat zahradu, je důležité, aby vám rostliny přežily...