Domácí sauna aneb nejlepší doplněk pro chvíle pohody

Post date:

Author:

Category:

Kdo by o ní někdy neslyšel, že? Dovede zklidnit podrážděnou mysl, dodat novou energii, nabídnout hodiny a hodiny ničím nerušeného odpočinku a o zdravotních benefitech už nemluvě, protože těch se nabízí celá řada. Saunu má zkrátka každý rád, doporučována je i lidem, kteří chtějí shodit přebytečná kila nebo se uvolnit, protože v životě pořád někam spěchají a neumějí se ani na vteřinku zastavit a relaxovat. Historie saun se táhne už po tisíciletí, poprvé se objevuje na severu Evropy, zejména pak ve Finsku. A jak si tohle místo plné pohody vytvořit u sebe doma?

Tradičním materiálem je bezesporu dřevo

Cedr je jednička, ale stejně tak dobře se uplatní i borovice nebo eukalyptus. Zatímco severská dřeva jsou dominantní díky své hustotě, některé exotické dřeviny nabídnou zajímavé vlastnosti, které ocení nejen fajnšmekři. 

Například osika je hlavně pro milovníky dokonalé estetiky, hemlock (neboli také kanadská borovice) je velmi odolným dřevem. Cedr je určen náročným, milujícím luxus a kvalitu, odolá totiž vlhkosti a krásně provoní celou místnost. Zajímavou možností je exotické dřevo abachi, které se dá využít pro podlahu či opěrku – při kontaktu s pokožkou totiž nepálí, což je velká výhoda.

Nikde také není psáno, že sauna musí být v interiéru, vytvořte si ji jako malou zahradní chatku, hned vedle pergoly – nebudete limitováni čtyřmi stěnami, ale postavíte si úplně novou místnost přesně podle svých nejniternějších představ. Nezapomeňte, že bude hodně praktické, když dáte sprchu hned vedle – budete se moci trochu opláchnout hned poté, co saunování skončí a nebude nutné vážit cestu přes celý dům nebo dvorek. Případně ji postavte hned vedle bazénu. V neposlední řadě pak popřemýšlejte o skleněných dveřích, které propustí trochu více světla. Nebo si rádi posedíte v polotmě a klidu? 

Více v originálním článku: https://www.housebeautiful.com/room-decorating/bathrooms/a29392893/home-sauna-ideas/

Redakce doporučuje

Elektrické podlahové vytápění nabízí větší výhody, než možná tušíte

0
V souvislosti se zdražováním energií vás možná napadlo, že některá zařízení začínají postrádat smysl. A co pak takové elektrické podlahové vytápění, které k provozu...

Platónův odkaz