Jak správně zazimovat zahradu: krok za krokem

Post date:

Author:

Category:

S nastávající zimou se objevují otázky týkající se přípravy zahrady pro přečkání chladného období. Vědět, jak zazimovat zahradu, je důležité, aby vám rostliny přežily a opět na jaře rozkvetly. V tomto článku se podíváme na postup a základní tipy, které vám pomohou připravit vaši zahradu na zimu. Zaměříme se na okrasnou a bylinkovou zahradu.

Zazimování zahrady: Krok za krokem

Než se pustíte do zazimování, jděte na to od samého základu – připravte si půdu. Zlikvidujte průběžně spadané listí, aby nedošlo ke tlení a tvorbě plísní. Je také důležité odstranit staré a odumřelé rostliny, tím předejdete šíření chorob a škůdců. Trávu před zimou ještě naposledy posekejte, ideálně do výšky asi 5 cm. vysokou.

TIP: Pokud stihnete půdu navíc nakypřit a vpravit do ní kompost, zvýšíte strukturu zeminy, což oceníte na jaře, když zajistíte lepší přísun živin pro rostliny.

  1. Zalévání

Je dobré, když půdu důkladně zalijete ještě před prvním mrazem. Podzimní zálivku vyžadují hlavně dřeviny a dokonce trávník. Ujistěte se, že půda je vlhká, ale ne promočená.

  1. Mulčování

Mulč pomáhá udržet teplotu půdy a tím chrání kořeny rostlin před mrazem. Mulčování půdy ocení zejména bylinky, které jsou méně odolné.

  1. Kontrola a ochrana

Procházejte zahradu pravidelně a kontrolujte, jestli není potřeba přidat další ochranu před mrazem či sněhem. Pokud máte na zahradě citlivější rostliny, můžete je zakrýt chvojím, speciální netkanou textilií nebo jiným ochranným materiálem.

Jak zazimovat bylinkovou zahradu

Ostříhejte uschlé stvoly a půdu vyčistěte od plevele a organických zbytků. Bylinky potřebují před zimou dostatek vody, ale dejte pozor na to, abyste je naopak nepřelili. Co se týká mulčování, tak kromě tradičního mulče můžete pro bylinky použít slámu nebo listí, což jim poskytne extra ochranu.

Pokud máte bylinky v květináčích nebo truhlících, přemístěte je blíže k domu nebo ideálně je přes zimu přeneste dovnitř, třeba do studenější místnosti s dostatečným světlem a teplotou ideálně okolo 10 až 20 °C. Bylinky v květináči také zalévejte, zhruba jednou týdně.

Zazimování okrasné zahrady

Okrasné rostliny, například traviny nebo keře zakryjte před mrazem vhodnou netkanou textilií nebo jiným krycím materiálem. Dále odřízněte všechny odumřelé či nemocné části rostlin. Pokud pěstujete exotické rostliny, mohou vyžadovat speciální ochranu, jako jsou ochranné plachty nebo izolační materiály. Okrasné rostliny v květináčích mohou na mráz velmi citlivé. Proto je, stejně jako bylinky, přesuňte do vnitřních prostor či alespoň poblíž.

TIP: Pokud si chcete ušetřit práci, pořiďte si mrazuvzdorné květináče, například z betonu. Ty vám udrží kořeny rostlin v kondici i přes zimu.

Co se děje na zahradě v zimě

V zimním období je zahrada ve zdánlivém klidu, ale pod povrchem půdy stále probíhají nějaké aktivity. Kořeny rostlin rostou, i když mnohem pomaleji. Zimní období je časem, kdy byste si měli naplánovat jarní výsadbu a přemýšlet o nových projektech, které obohatí vaší zahrádku.

TIP: Než dorazí mrazy, vypusťte nádoby na dešťovou vodu a zavřete rozvody vody a vypusťte je, aby vám nepraskly. Nezapomeňte očistit uklidit zahradní hadice a vodní čerpadla.

Ať už máte bylinkovou, okrasnou zahradu nebo úplně obyčejnou zahradu, pečlivé zazimování zahrady je zkrátka důležité a velmi se vám zúročí. Vaše rostliny vám poděkují svou krásou a zdravím na jaře.

Autorka: Karolína Vitvarová

Redakce doporučuje

Stavby na klíč od A G R O E K O...

0
Stavby jsou nedílnou součástí rozvoje moderní společnosti. Ať už jde o průmyslové objekty, rodinné domy, nebo vodohospodářské stavby, každý projekt vyžaduje odborný přístup, preciznost...