Vybíráte novou střešní krytinu na vaši stávající střechu? Je krov v pořádku a nebudete stavět nový, nebo „půjde dolů“ naprosto celá střecha a vše budou dělat nově tesaři, pokrývači i klempíři? To je totiž při výběru nové střešní krytiny velmi důležité. Co vše zohlednit a víte, jaké střešní krytiny můžete vybírat?
více v článku...
Střešní krytiny a jejich rozdělení
Střešní krytiny dělíme podle několika kritérií. Poměrně známé je dělení na lehké a těžké střešní krytiny. Lehké mají hmotnost do 25 kg/m2 a patří k nim plechové krytiny, vláknocementové krytiny asfaltové šindele a střešní krytiny nebo plastové střešní krytiny
Těžké střešní krytiny jsou pálené, betonové a břidlicové střešní krytiny.
Dále se střešní krytiny dělí podle velikosti. Jde o maloformátové a velkoformátové krytiny, přičemž maloformátových potřebujeme na 1m2 více než 12 ks. Jedná se např. o střešní tašky. Velkoformátové jsou především u plechových střešních krytin, vláknocementových nebo plastových střešních krytin.
Sklon střechy a vliv na výběr krytiny
Při výběru střešní krytiny bychom měli mít povědomí i o bezpečném sklonu a minimálním sklonu střechy. Bezpečný sklon znamená, od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při standardní montáži bez dalších speciálních opatření. Minimální pak uvádí, od jakého sklonu střechy je krytina bezpečná při montáži s použitím speciálních opatření právě pro nízký sklon.
Mezi krytinami můžete v tomto ohledu spatřit velké rozdíly. Jestli je pro vás minimální či bezpečný sklon důležitý, toto omezí možnost vašeho výběru. Střech s běžným sklonem 30°a víc se toto opatření, dá se říct, netýká. Ploché střechy mají zase svá jiná pravidla.
Vsaďte na ověřené výrobce
V kvalitních stavebninách vám rádi poradí přesně na míru tak, abyste byli s krytinou spokojeni. Prodejci všeobecně doporučují např. KM Beta a jejich tradiční střešní tašky.
Více na stavinvest.cz.