Cena vodného a stočného každým rokem roste. Možná proto si pohráváte s myšlenkou na vlastní studnu. Ostatně proč ne – máte-li na zahradě zdroj podzemní vody, nenabízí se jediný důvod, proč si ji odpírat. Nejdříve ale budete muset vyřešit otázku, jestli zvolit „klasickou“ kopanou, nebo vrtanou studnu. O charakteristických vlastnostech obou variant si můžete přečíst v tomto článku.
více v článku...
Výhody a nevýhody kopané a vrtané studny
Začneme výhodami kopané studny. Respektive jedinou výhodou, protože jich více nenajdeme. Pro kopanou studnu je typické poměrně velké množství akumulované vody. Tím však seznam výhod končí a negativ je naopak víc než dost.
Vzhledem k tomu, že kopaná studna není příliš hluboká a těsnění mezikruží pod povrchem obvykle není dostatečné, dochází k druhotnému znečištění z povrchu. Mezi další nešvary patří i horší nástup hladiny při poklesu srážek, jímání povrchové a podpovrchové vody a v neposlední řadě také vyšší pořizovací náklady, které neodpovídají výsledku.
A jak je na tom studna vrtaná? Poměr výhod a nevýhod je přesně opačný. Jediným nedostatkem může být menší akumulace vody, což však kompenzují pozitiva. Množství vody ve vrtané studně je stálejší a není přímo závislé na atmosférických srážkách. Kvalita vody je proto mnohem vyšší, což je dáno i minimálním poškození okolního terénu.
Za zmínku stojí také cena realizace vrtané studny – vrtání je levnější a nezabere více než jeden nebo dva dny.
![](https://cz-stavby.cz/wp-content/uploads/2022/10/cz-stavby.cz_zakra_01.jpg)
Potřebujete projekt? Obraťte se na Zakru
Realizace studny začíná projektem. Bez ohledu na to, jakému typu nakonec dáte zelenou, vám cestu k vlastnímu zdroji pitné vody usnadní odborníci z projekční kanceláře Zakra. Stejně rychle a levně vám pomůžou také s domovní ČOV a dalšími vodohospodářskými projekty.