Pravidelné otevírání okna v ranních, odpoledních nebo večerních hodinách sice zajistí výměnu těžkého vzduchu za čerstvý, v zimě je ale takové větrání nedostatečné. Lidé navíc v zimním období nevětrají dostatečně často, aby neutíkalo drahocenné teplo. Tím spíše, když ceny energií stoupají závratnou rychlostí. A to je také důvod, proč dochází v interiérech ke vzniku plísní a rozvoji hub v místech s vyšší vlhkostí. Jedná se především o různá zákoutí, rohy, místa za skříněmi nebo pod podlahou. Jak vyřešit tedy větrání? Pomocí rekuperačních jednotek se zpětným ziskem tepla!
více v článku...
Výměna vzduchu se zpětným ziskem tepla
Podstatou rekuperačních jednotek se zpětným ziskem tepla je zajištění pravidelné výměny vzduchu bez tepelných ztrát. Řízené větrání efektivně řeší výměnu těžkého vzduchu za čerstvý v období sychravého počasí bez nutnosti otevírání oken. Pro fungování systému nadto není potřeba centrálních rozvodů a každá místnost funguje nezávisle s pomocí vlastní jednotky, kterou lze ovládat pomocí ovladače nebo přes aplikaci v mobilním telefonu.
Zpětný zisk tepla přes výměník
Decentrální rekuperační jednotky fungují na bázi push-pull ventilátorů a keramického výměníku. Po daný čas odchází vydýchaný vzduch přes výměník ven, následně se přivádí čerstvý vzduch dovnitř. Vzduch se přes výměník opět ohřívá, zpětný zisk tepla je v rozsahu 80 až 94 procent. Významné úspory jdou ruku v ruce s čistým vzduchem bez bakterií a dochází i k odvodu nadbytečné vlhkosti, v místnostech tak nehrozí rozvoj hub a plísní na stěnách s následným rozšířením výtrusů do vzduchu.
Do stávajících budov i novostaveb
Systém nepotřebuje pro svůj chod centrální rozvody, instaluje se do obvodových zdí s maximální délkou průchodky 1 200 mm. Hodí se proto do stávajících budov včetně historických i novostaveb. Standardně postačuje jedna jednotka do místnosti běžné velikosti, u větších prostor jsou zapotřebí dvě pro zajištění dokonalé výměny vzduchu. Chod neohrožují nízké teploty do -20 °C, v létě zabraňuje průniku horkému vzduchu dovnitř tepelná bariéra. Soustavu lze nadto doplnit o filtry zajišťující záchyt škodlivých látek, alergenů nebo prachových částic.