20 rostlin, kterým se daří i v koupelně bez oken

Post date:

Author:

Category:

Líbilo by se vám sprchovat se v tropické zahradě plné zeleně? Je to pěkná představa, v koupelně bez oken na to však třeba vymyslet nějaký fígl.

Pokojové rostliny jsou krásné na pohled a přinášejí nám mnoho jiných benefitů. Zlepšují kvalitu vzduchu v domácnosti čištěním toxinů ze vzduchu a udržují příjemnou vlhkost. Je vhodné mít živou zeleň v každé místnosti a obzvláště dobré je mít ji v koupelně. Mnoho klasických koupelen je však bez oken, jak se dá vyřešit problém se světlem? Nejlepší rostliny pro koupelny jsou ty, kterým se daří dobře i při slabém osvětlení. Poradíme vám, jak na to.

Mohou rostliny v koupelně žít bez světla?


Krátká odpověď na tuto otázku zní: „Nemohou!“ Všechny rostliny musí provést fotosyntézu, tedy přeměnu světla na energii, aby přežili a prosperovaly. Některé rostliny však na to potřebují méně světla než jiné. Proto úspěch v každé koupelně začíná výběrem vhodných rostlin. Máte několik možností – buď si koupíte umělé květiny, s nimi však nezískáte čerstvější vzduch a kyslík, právě naopak, bude se na nich jen usazovat prach. Nebo se budete snažit do koupelny přivést nepřímé sluneční světlo různými odrazy a rostliny budete na část dne přemísťovat na světlejší místo. Tento způsob je náročný na čas a poměrně nepraktický. Třetí možností, kterou nejvíce doporučujeme, je vybrat si rostliny, které v přírodě rostou při slabém osvětlení a přidat jim potřebné světlo speciálními růstovými žárovkami. Při slabém osvětlení a vysoké vlhkosti dobře fungují rostliny z přírodních deštných pralesů, bromeliad, epifyt a dokonce i některé sukulenty. Dáme vám tipy na 20 rostlin, ze kterých si určitě vyberete. Tak už jen to světlo …

Co je to růstové světlo


Růstové světlo je takové umělé světlo, které pomáhá stimulovat fotosyntézu tam, kde nemá přístup přirozené osvětlení. Existuje několik různých typů pěstitelských světel: zářivky (CFL), vysokotlaké sodíkové světla (HPS) a světelné diody (LED). Můžete je dostat ve specializovaných prodejnách či v e-shopech v širokém cenovém rozmezí – od 30 eur až po několik stovek. Osvětlení je cenově dostupné a může být přínosem nejen pro rostliny, ale i pro lidi. Pokud vyměníte žárovky v stropní svítilně ve vaší koupelně za žárovky s plným spektrem, budete za spotřebu platit jen o něco víc, o pár centů denně, jak byste zaplatili za běžné žárovky. Celospektrálne žárovky vám umožní vychutnat si lepší kvalitu přirozeného světla v koupelně a jsou osvědčeným receptem na léčbu zimní deprese. Celospektrálne CFL zářivky nedoporučujeme do hlavního světlometu, častějším vypínáním se totiž rychle opotřebují a když jsou blízko rostlin, dosáhnete lepších výsledků. Každou pěstitelskou žárovku však můžete umístit k rostlině, efektně ji podsvítit a získáte tak i efektní dekoraci. V případě bromeliad a epifyt může stačit osvětlení celého spektra asi 12 hodin denně. Pro rostliny s větší potřebou světla zvolte raději bodové osvětlení nepřetržitě, nebo si nastavte časovač


Tip redakce: Načerpejte inspiraci a zajímavé tipy. 


Správná teplota a vlhkost


Pokojovým rostlinám obvykle vyhovuje normální pokojová teplota, tedy 21 – 25 ° C. Pokud jste spokojeni s teplotou vy, pravděpodobně bude i vaše rostlina. Problémem by mohlo být, pokud byste měli koupelnu příliš chladnou, tehdy by bylo třeba trochu přitopit. Hladina vlhkosti v koupelně během dne trochu kolísá. Vlhkost se zvýší rychle a krátce, když se osprchujete. Naštěstí je to velmi prospěšné pro mnohé tropické rostliny, bromeliad a některé sukulenty v teráriích. U některých rostlinách je dokonce třeba zajistit trochu víc vlhkosti rozprašovačem vody.

20 rostlin pro koupelnu bez oken

1 – Dracena Šanderová – „Lucky Bamboo“

„Šťastný bambus“ je příjemným doplňkem do koupelny. Je levný a snadno dostupný v zahradních centrech, supermarketech či na čerpacích stanicích, jednoduše se pěstuje a má nízké požadavky na úroveň osvětlení. Na jeho pěstování ani nepotřebujete půdu, stačí si koupit pár výhonků Dracaena sanderiana, vložit je do nádoby s kamínky nebo kulkami a zalít filtrovanou nebo odstátou vodou. Vyměňujte vodu každý týden, abyste zabránili růstu plísní.

2 – Kapradiny

Pravým kapradinám jako Sleziník (Asplenium), Ledviník vznešená (Nephrolepis exaltata) a Parohovec (Platycerium) se v koupelně při slabém osvětlení daří velmi dobře. Patří k nim i Chřest Sprenger, není to pravé kapradí, ale jeho vzhled mu dal jméno. Líbí se jim nepřímé, přirozené světlo, ale fungují i ​​celospektrální růstovém osvětlení. Kapradiny milují sprchování a budou si užívat vlhkost z každé vaší sprchy, ale také potřebují pravidelné zavlažování a ostřikování. Půdu udržujte vždy mírně navlhčený, ne mokrou.

3 – Aspidistra – „Domácí štěstí“

Aspidistra elatior je vynikající volbou, pokud jste notoricky známým zabijákem květin. Tato rostlina má ráda slabé osvětlení, dokáže tolerovat zanedbáván režim zavlažování i teplotní extrémy. Může tolerovat extrémy (10 ° )

Redakce doporučuje

Stavby na klíč od A G R O E K O...

0
Stavby jsou nedílnou součástí rozvoje moderní společnosti. Ať už jde o průmyslové objekty, rodinné domy, nebo vodohospodářské stavby, každý projekt vyžaduje odborný přístup, preciznost...